Sdílené koloběžky

Zatímco velká města vsadila na digitálně sledované komerční koloběžky, Jeseník čelí přívalu nechtěné invaze originálním způsobem a instaluje ve městě koloběžky dřevěné.

foto: Martin Richartz

Oblíbený dopravní prostředek určený ke komunitnímu sdílení vznikl pro
5. ročník uměleckého setkání V centru/Im Zentrum: ReStART 2021. 

S myšlenkou:  „Vyrobíš si sám. Nic neplatíš. Nikdo tě nesleduje. Nikam se neloguješ. Nic nenabíjíš. Jedeš po Jeseníku, kam chceš. Sdílíš,“ jej navrhl architekt Adam Wlazel z  MAK (Mobilní architektonické kanceláře).

První červenou koloběžku představil Adam Wlazel na vernisáži v sobotu 2. července. Další již vyrobily rodinné týmy na jeho nedělním tvůrčím workshopu. Nyní jsou dřevěné krásky umístěny ve městě, například u knihovny, na náměstí i na dalších místech, a slouží místním i návštěvníkům ke zkoumání města, ale i víkendovým projížďkám po výjimečném industriálním areálu bývalé textilky Regenhart a Raymmann, v níž je umístěna „galerie pod širým nebem“ představující české a německé současné umělce.

VÝROBA KOLOBĚŽEK probíhá do 25. 7. 2021, každý pátek–neděle, 11-17 hodin, V centru/Im Zentrum Galerie pod širým nebem (areál WooX, Tovární 1413, Jeseník)

Sdílené koloběžky se objevily i v pozitivních zprávách: positivJe