Náš dům

„Náš dům“ je participativní projekt mnichovské umělkyně Lucii Delefant, který byl realizovaný v rámci 4. ročníku festivalu „V centru“.

Občané města Jeseník byli vyzváni k předložení návrhů na to, jak má být v budoucnosti využita budova bývalé městské knihovny. Následně se uskutečnilo hlasování občanů, jež vybírali, který z navržených projektů se jim líbí nejvíce. Tři nejlepší dostali šanci proměnit svůj nápad skutečnost. Dané prostory budou moci využívat minimálně po dobu jednoho roku.

„Náš dům“ představuje demokratický proces vycházející zdola, při němž občané a občanky, nezávisle na vedení města, spolurozhodují o přidělování veřejných prostředků a současně mohou spoluutvářet prostor, v němž sami žijí.

Prohlédněte si jednotlivé projekty

________________________________________________________________________________________________________

Vítězové projektu se starostkou Jeseníku. Náš dům chtějí proměnit v místo trávení volného času mladých lidí, vytvořit prostory pro společné učení a relaxaci, pro kreativní aktivity a malou kavárnu. První lidé by se do jejich místností mohli podívat v září 2020. 

CeVoS je otevřen!  Už jste tam byli?

Koncem minulého roku vypsala MKZ soutěž o nové využití prostor bývalé městské knihovny a v internetovém hlasování mezi Jeseničáky zvítězil „Projekt Proměny“ skupiny studentů zdejšího gymnázia za podpory místní organizace EduArt, z.ú.
Díky tomu bylo celé vrchní patro budovy na rok propůjčeno do rukou jesenické mládeži a vzniklo zde Centrum Volného času Studentů, čili CeVoS, které bylo slavnostně otevřeno 14. září 2020 za účasti starostky města a dalších hostů…

Celý článek studentů jesenického gymnázia  najdete zde.