Projekty 2018

IM ZENTRUM/V CENTRU Česko-německý jesenický festival umění, literatury a hudby

Čeští a němečtí umělci a umělkyně, spisovatelé a spisovatelky, hudebníci a hudebnice navazují na minulost kdysi kvetoucích, dnes však téměř bezvýznamných obcí, snaží se znovu přivést pozornost k tomuto příhraničnímu regionu i jeho historii – a přidávají perspektivu budoucnosti.

Oblast Jeseníků/Altvater v severovýchodní části České republiky kdysi bývala živým centrem střední Evropy. Dnes je tento kraj pro řadu lidí nejen v Německu, ale i v České republice samotné pouze bílým místem na mapě. Česko-německý kulturní festival V centru/Im Zentrum si tento region vybral za své dějiště, a jak se ukazuje, jednotlivé druhy umění mohou ve snaze zviditelnit dějiny a současnost kraje sehrát rozhodující roli. Od dob rozdělení Slezska v 18. století setrvává Jesenicko v roli pohraničního regionu, ležícího v minulosti mezi Rakouskem a Pruskem, Moravou a Slezskem, dnes mezi Českem a Polskem.

Od roku 2016 se festivalu V centru/Im Zentrum daří již po třetí oživit krajinu uprostřed Evropy. Většina protagonistů je s tímto krajem a jeho dějinami plnými zvratů biograficky či obsahově propojena. Jejich dílo vypráví o malebné krajině, zaniklých vesnicích, zapomenutých osobnostech, zapadlých hranicích či osobních zážitcích. Festival se bude odehrávat ve dnech 28. a 29. září 2018, a to v Bukové/Buchsdorf – Bernarticích/Barzdorf, Velké Kraši/Gross Krosse, Vidnavě/Weidenau, Račím údolí/Krebsgrund a Javorníku/Jauernig.

Účastníci a účastnice 2018: Wolfgang Aichner (DE), Jakub Čermák a jeho pražský soubor „Depresivní děti touží po penězích“ (CZ), Kaplan, Berzon & Sander s Michalem Turkem (CZ), Jakuba Katalpa (CZ), DJ Kalle A. Laar &Temporäres Klangmuseum (DE), Werner Mally (DE), Yvonne Most (DE), Marek Novotný (CZ), Filip Raif (CZ), REZ – Michal Mihalčik, Jakub Kročil (CZ), Frank Sauer (DE) s Hanulik Brothers & Alžběta Dvořáková (CZ), Noemi Schneider (DE), Kateřina Šedá (CZ), Jan Albert Šturma (CZ), Matyáš Švejdík (CZ)

Kurátorky/vedení projektu: Serafine Lindemann, Zdeňka MorávkováI

Program festivalu V centru 2018